U ovom članku ćemo govoriti o raskrižjima, klasičnim, ali uglavnom o onima koji predstavljaju nedoumice kod većine vozača. Kakva su to raskrižja? To su sasvim obična raskrižja, koja susrećete svakodnevno, a ipak se na njima pojavljuju velike nedoumice, npr. tko ima prednost prolaska – trokut ili znak stop?
Obraditi ćemo sljedeće (primjerima u kojima se javljaju nedoumice):
- Pravilo desne ruke i pravilo lijevog skretača
- Cesta s kružnim tokom prometa (kružni tok)
- Prednost prolaska: Trokut vs. Stop
Za početak definirajmo što je to raskrižje; prema Zakonu o sugurnosti prometa na cestama Raskrižje je površina na kojoj se križaju ili spajaju dvije ceste ili više cesta, a i šira prometna površina (trgovi i sl.) koja nastaje križanjem, odnosno spajanjem cesta.
Pravilo desne ruke i pravilo lijevog skretača
Zakon kaže da je vozač, na raskrižju cesta iste važnosti, dužan propustiti vozilo koje mu nailazi s njegove desne strane. Nadalje, vozač koji skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer kretanja ili skreće u desno (ZSPC – članak 57. stavak (1) i (2)).
Dobro, to nije ništa novo, gdje tu nastaju nedoumice? Ukratko odgovor bi bio: na T i Y raskrižjima!
Primjer 1:
U situaciji kao na slici, tko ide prvi kroz raskrižje?
Točan odgovor bi bio da prvi ide crveni automobil!
Ukoliko i dalje postoji nejasnoća, zamislite da ovo isto raskrižje ima i četvrti kolnički trak (prema gore)…
.
.
Primjer 2:
U situaciji kao na slici, koji je redoslijed prolaska kroz raskrižje?
Ako ste odgovorili tako da zeleno vozilo ide prvo, prevarili biste se. Točan odgovor je crveni automobil, tj. crveni – plavi – zeleni.
Zeleno vozilo nema nikoga više s desne strane, ali zbog pravila lijevog skretača dužan je propustiti vozilo koje dolazeći iz suprotnog smjera zadržava smjer kretanja ili skreće desno, dakle dužan je propustiti plavo vozilo. Konačno, plavi propušta crveno zbog pravila desne strane!
Cesta s kružnim tokom prometa (kružni tok)
Na cesti s kružnim tokom prometa važe ista pravila kao i na svim ostalim cestama. Kružni tok, prema Zakonu, nije nikakav izuzetak!
To je bitno imati na umu jer u kružnom toku također važi pravilo desne strane. Tako vozilo koje koje se nalazi u kružnom toku nema prednost prolaska pred vozilom koje mu nailazi s desne strane (ulazi u kružni tok), osim ako prometnim znakom nije drugačije određeno!
Prednost prolaska: Tokut vs. Stop
U situaciji kao na slici, koji je pravilan redoslijed prolaska vozila kroz raskrižje (po brojevima)?
Da li je to: 1 – 4 – 2 – 3 ?
Ne, Točan odgovor je: 1 – 4 – 3 – 2
O čemu se ovdje radi; Zakon o sigurnosti prometa na cestama poznaje glavnu cestu (cestu s prednošću prolaza) i sporednu cestu, dakle dvije vrste cesta.
Kada se nalazite na cesti koja ima znak Trokuta, to Vam govori da se nalazite na sporednoj cesti. Jednako tako, ako se nalazite na cesti sa znakom Stop – govori Vam da ste na sporednoj cesti.
Ne postoji “sporednija” cesta i “manje sporednija” cesta. Dakle oba vozila (vozilo br. 2 i 3) se nalaze na sporednoj cesti. A zakon je tu jasan – za vozila na cesti iste važnosti važi pravilo desne strane.
Zašto onda postoji Trokut i znak Stop? Iz vrlo jednostavnog razloga, po struci znak Stop se obično postavlja ako je potrebno (zbog sigurnosti) naglasiti nepreglednost raskrižja. (Primjer: google maps)
Znak Trokut označava da se nalazite na sporednoj cesti ali ne izriče obavezu zaustavljanja, dakle kroz raskrižje možete proći ako ne postoji razlog za zaustavljanje, a razlog za zaustavljanje je propuštanje vozila sa pravom prednosti prolaska!